Skip to main content

Panaszkezelés és Fogyasztóvédelem

MNB Pénzügyi Navigátor a tudatos fogyasztókért

A Magyar Nemzeti Bankról szóló 2013. évi CXXXIX. törvény az MNB feladataként jelöli meg a pénzügyi közvetítőrendszer felügyeletét, illetve a pénzügyi szervezetek által nyújtott szolgáltatásokat igénybe vevők érdekeinek védelmét.

E tevékenység keretében az MNB vizsgálja a hazai és nemzetközi piaci folyamatokat, figyelemmel kíséri és ellenőrzi az intézmények jogszerű működését, kommunikációs csatornáit és azok tartalmát, általános sajtófigyelés keretében értékeli a pénzügyi intézményekről és szolgáltatókról megjelenő híreket, továbbá elemzi a jogszabályon alapuló adatszolgáltatás nyomán beérkező információkat.

A tudatos fogyasztói társadalom kialakítása, a megalapozatlan, helytelen fogyasztói döntésekből adódó félreértések és károk csökkentése érdekében az MNB proaktív pénzügyi fogyasztóvédelmi tájékoztató tevékenységet végez, professzionális ügyfélszolgálatot működtet, továbbá társintézményekkel, valamint a civil és a kereskedelmi-szolgáltató szféra szereplőivel működik együtt.

A mindennapi életben hasznos, pénzügyekkel kapcsolatos információk a Pénzügyi Navigátor tájékoztatóanyagokban érhetők el. A Pénzügyi Navigátor eszközrendszer pénzügyi fogyasztóvédelmi honlapból, tematikus füzetsorozatból, oktató- és egyperces kisfilmekből, termékválasztást és tudatos döntést segítő alkalmazásokból, valamint mobilapplikációból áll.

A megalapozott pénzügyi döntést ösztönző tájékoztatás mellett az MNB a panaszos helyzetek keze-léséhez is segítséget nyújt. A budapesti Krisztina körúton található ügyfélszolgálat munkatársai szemé-lyesen, telefonon és írásban is rendelkezésre állnak, míg a fővárostól távol élő fogyasztók az MNB-vel együttműködő Pénzügyi Navigátor Tanácsadó Irodahálózat szakértőihez fordulhatnak számos vidéki városban.

Pénzügyi Navigátor. Utat mutat a pénzügyekben.

www.mnb.hu/penzugyinavigator

Pénzügyi Navigátor Tanácsadó Irodahálózat

Pénzügyi Navigátor Füzetek

Hasznos pénzügyi tippek

Tegyen többet 2025-ben a pénzügyi egészségéért!

Az MNB Pénzügyi Navigátor Tegyen többet 2025-ben a pénzügyi egészségéért! c. kampánya a hosszú távú, egész évet átölelő pénzügyi tervezés jelentőségére hívja fel a figyelmet, a kapcsolódó Pénzügyi naptár pedig az év adott szakaszainak pénzügyi aktualitásait ismerteti.

A Pénzügyi Navigátor honlapon elérhető tematikus cikkek bemutatják többek között a pénzügyi egészség fogalmát és fontosságát, és hasznos tippekkel szolgálnak a pénzügyi helyzet felméréséhez, valamint a pénzügyek sikeres kezeléséhez. Az MNB Pénzügyi Egészség kalkulátorával mindenki megismerheti saját pénzügyi egészség szintjét.

Panaszkezelés

A Magyar Cofidis Bank Zrt. számára kiemelkedően fontos ügyfeleinek elégedettsége, ezért folyamatosan arra törekszünk Ügyfeleink minél magasabb színvonalú kiszolgálására, az ügyfélélmény fokozására. E cél elérése érdekében elengedhetetlenül fontos ügyfeleink visszajelzése. Amennyiben panasza merülne fel, úgy az alábbi tájékoztatóban rögzítetteknek megfelelően teheti meg észrevételeit, jelentheti be esetleges sérelmeit.

Célunk, hogy ügyfeleink panaszait gyorsan és mindkét fél számára megnyugtató módon rendezzük

Ki tehet panaszt?

Panaszos lehet a fogyasztó. Fogyasztó az a természetes személy, aki önálló foglalkozásán és gazdasági tevékenységén kívül eső célok érdekében jár el. Fogyasztónak minősül az ügyfelek mellett a természetes személy is, aki még nem kötött szerződést Bankunkkal, de arról tájékozódik vagy arra vonatkozóan ajánlatot kap.

Mely esetekben lehetséges panaszt tenni?

Panaszt abban az esetben van lehetősége benyújtani, amennyiben a Bank magatartására, tevékenységére vagy mulasztására vonatkozóan kifogása merül fel.

Hogyan nyújthatja be panaszát?

Panaszt szóban és írásban is tehet.

Szóbeli panasz bejelenthető:

  • szóbeli panasz bejelenthető személyesen a Bp. Teréz krt. 55-57. sz. alatt található fiókirodában, munkanapokon 8:30 és 17:00 óráig,
  • vagy telefonon: a 06/1-458-6070-es telefonszámon az alábbi hívásfogadási időben: hétfőn 8 órától 20 óráig, keddtől péntekig 8:30-tól 17 óráig

Írásbeli panasz bejelenthető:

letölthető Panaszbejelentő nyomtatvány

Bank a panaszkezelés során különösen a következő adatokat kérheti az Ügyféltől:

Panaszát a Magyar Cofidis Bank Zrt. panaszbejelentő űrlapjának vagy az azonos célra szolgáló MNB nyomtatványnak - amely elérhető az MNB honlapján is - a kitöltésével és elküldésével jelezheti felénk.

Ön írásbeli meghatalmazás benyújtása mellett meghatalmazott útján is eljárhat. A meghatalmazást közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni. A meghatalmazásnak az alábbi formai és tartalmi követelményeknek kell megfelelnie:

A meghatalmazásnak tartalmaznia kell a meghatalmazó, illetve a meghatalmazott természetes személyazonosító adatait (családi- és utónév, születési családi és utónév, születés helye és ideje, anyja születési családi és utóneve), valamint személyazonosító okmányának típusát és számát. Jogi képviselő esetén a név megjelenítésén túl elegendő a jogi képviselő ügyvédi igazolványa számának feltüntetése.

Általános meghatalmazást nem áll módunkban elfogadni, a meghatalmazásban a lehető legpontosabban meg kell jelölni, hogy mire terjed ki, lehetőség szerint a panasz tárgyát képező szerződés azonosító számának feltüntetésével és a panasz tárgyának minél pontosabb meghatározásával.

A meghatalmazásnak ki kell térnie a banktitok megtartási kötelezettség alóli felmentésre.

Külföldön kiállított meghatalmazás esetén szükséges a kiállítás helye szerint illetékes magyar külképviseleti hatóság hitelesítése (felülhitelesítése) vagy a meghatalmazás Apostille-lal történő ellátása.

(Meghatalmazás minta)

Mi történik a panasz benyújtását követően?

Amennyiben a szóban személyesen vagy telefonon tett panasza azonnal nem kivizsgálható és nem orvosolható, panasza a Magyar Cofidis Bank Zrt. Ügyfélszolgálatához kerül kivizsgálásra.

Panaszát egyedi azonosítószámmal (iktatószám) látjuk el, melyről személyesen szóban az Ügyfélponton benyújtott panasz esetén a panaszbejelentő jegyzőkönyv egy példányának átadásával, telefonos ügyfélszolgálatunkon tett panasz esetén a rögzített hívás keretében tájékoztatjuk Önt. Bankunk honlapján tett, illetve e-mail-ben benyújtott panasz esetén visszaigazoló e-mailt küldünk a panaszbejelentésben megadott e-mail címére, melyben tájékoztatjuk a panasza nyilvántartásba vételéről és a panasz iktatószámáról.

Nyilvántartásunkat panaszkezelési rendszer támogatja, mely a panasz beérkezésekor rögzíti az Ön (név, lakcím, telefonszám, ügyfélazonosító), valamint a panasz (beérkezési idő, rögzítés helye, panasz leírása, érintett szolgáltatás megnevezése, visszajelzési határidő és módja) adatait, és ellátja a bejelentést iktatószámmal. A panaszkezelési rendszer a panasz kivizsgálását és eredményét nyomon követhető módon rögzíti.

A Magyar Cofidis Bank Zrt. a panaszkezelés során különösen a következő adatokat kérheti az Ügyféltől:

  • neve;
  • szerződésszám, ügyfélszám;
  • lakcíme, székhelye, levelezési címe;
  • telefonszáma;
  • értesítés módja;
  • panasszal érintett termék vagy szolgáltatás;
  • panasz leírása, oka;
  • ügyfél igénye;
  • a panasz kivizsgálásához, megválaszolásához szükséges egyéb adat.
  • a panasz kivizsgálásához, megválaszolásához szükséges egyéb adat.

A kivizsgálás során igyekszünk mindent megtenni a panasz mögötti probléma mielőbbi megoldása érdekében. Amennyiben panasza kivizsgálásához további információra van szükségünk, avagy a probléma megoldásában az Ön együttműködése szükséges Ügyfélszolgálatunk felveszi Önnel a kapcsolatot.

A panaszában jelzett probléma feltárása során a panaszban rendelkezésünkre bocsátott információkra, rendszereinkben és nyilvántartásainkban szereplő adatokra, dokumentumokra támaszkodunk, megvizsgáljuk kapcsolódó folyamatainkat, a jogszabályi és üzletszabályzati rendelkezéseket és minden olyan egyéb körülményt, tényt, melynek figyelembevétele szükséges panasza teljes körű kivizsgálásához.

A kivizsgálás lezárultát követően annak eredménye alapján elkészítjük a válaszlevelet, melyet postai levél útján megküldünk Önnek.

A panasz kivizsgálása térítésmentes, azért külön díj nem számítható fel. A panasz kivizsgálása az összes vonatkozó körülmény figyelembevételével történik.

Milyen jogorvoslati lehetőségei vannak?

Ha nem elégedett válaszunkkal, további kérdéseit a fentebb ismertetett módok bármelyikén jelezheti függetlenül attól, hogy korábbi panaszát mely csatorna igénybevételével nyújtotta be.

Amennyiben a fentiekben ismertetett lehetőségeket nem tartja megfelelőnek és válaszunkkal nem ért egyet, az alábbi testületekhez, hatóságokhoz fordulhat:

Magyar Nemzeti Bank

Amennyiben Ön fogyasztónak minősülő ügyfél (az önálló foglalkozásán és gazdasági tevékenységén kívül eső célok érdekében eljáró természetes személy) és panaszát már korábban bejelentette bankunk részére, azonban a panasz kivizsgálása álláspontja szerint nem a jogszabályoknak megfelelően történt, vagy ha a Bank válaszából a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvény szerinti fogyasztóvédelmi rendelkezések megsértését vélelmezi, a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi fogyasztóvédelmi tárgyú megkeresések fogadására kialakított ügyfélszolgálatához fordulhat.

Magyar Nemzeti Bank ügyfélszolgálata

Személyesen: Ügyfélszolgálat 1122 Budapest, Krisztina krt. 6.

Levélben: Magyar Nemzeti Bank 1534 Budapest BKKP Pf. 777.

Telefon: +36-80-203-776

Fax: +36 1 489 9102

Email cím: ugyfelszolgalat@mnb.hu

Elektronikus ügyfélkapun keresztül:

https://www.mnb.hu/fogyasztovedelem/penzugyi-panasz#formanyomtatvanyok

Pénzügyi Békéltető Testület

Amennyiben Ön fogyasztónak minősülő ügyfél, úgy a szerződés létrejöttével, érvényességével, joghatásaival és megszűnésével, továbbá a szerződésszegéssel és annak joghatásaival kapcsolatos jogvita esetén a Pénzügyi Békéltető Testület eljárását kezdeményezheti.

A Pénzügyi Békéltető Testület elérhetőségei:

Személyesen: Ügyfélszolgálat 1122 Budapest, Krisztina krt. 6.

Levelezési címe: Pénzügyi Békéltető Testület H-1525 Budapest BKKP Pf.: 172.

Telefon: +36-80-203-776

E-mail cím: ugyfelszolgalat@mnb.hu

Elektronikus ügyfélkapun keresztül:

http://www.mnb.hu/bekeltetes/kerelem-es-egyeb-nyomtatvanyok/kerelem-nyomtatvanyok

Tájékoztatjuk, hogy a Magyar Cofidis Bank Zrt. a Pénzügyi Békéltető Testületnél általános alávetési nyilatkozatot nem tett.

A Magyar Nemzeti Bankról szóló 2013. évi CXXXIX. törvény 113. § rendelkezése értelmében, a Pénzügyi Békéltető Testület alávetési nyilatkozat hiányában is hozhat kötelezést tartalmazó határozatot amennyiben a felek között nem jön létre egyezség, de a kérelem megalapozott és az érvényesíteni kívánt igény sem a kérelemben, sem a kötelezést tartalmazó határozat meghozatalakor nem haladja meg a kétmillió forintot. A kérelem megalapozottsága esetén a PBT egyezség hiányában kötelezést tartalmazó határozatot hoz továbbá, amennyiben a Magyar Nemzeti Bankról szóló törvényben meghatározott személy vagy szervezet általános alávetési nyilatkozatában, a kereskedelmi kommunikációjában közölt vagy az eljárás kezdetekor vagy legkésőbb a döntés meghozataláig tett nyilatkozatában a PBT döntését magára nézve kötelezőként elismerte.

Ön továbbá kérheti valamennyi fent hivatkozott formanyomtatvány költségmentes megküldését a Banktól is, az alábbi elérhetőségeken:

telefonszám: 06/1-458-6070

postai cím: 1384, Budapest Pf.: 745.

online ügyfélszolgálat: https://www.cofidisbank.hu/kapcsolat

Az alternatív vitarendezési fórumok, valamint az ott zajló eljárások részletes tudnivalóit az alábbi oldalakon tekintheti meg:

https://www.mnb.hu/fogyasztovedelem/penzugyi-panasz/mit-tegyunk-ha-penzugyi-panaszunk-van/vitarendezesi-forumok

https://www.mnb.hu/fogyasztovedelem/penzugyi-panasz/mit-tegyunk-ha-penzugyi-panaszunk-van/hova-fordulhatok-kerelmemmel-vagy-keresetemmel

A Magyar Nemzeti Bank által készített – pénzügyi panaszokra vonatkozó – Pénzügyi Navigátor füzet elérhető bankfiókjainkban, valamint a https://www.mnb.hu/letoltes/penzugyi-panasz.pdf oldalon.

Online megkötött szerződések esetén

Elindult az Európai Online Vitarendezési Platform - Az Európai Parlament és a Tanács fogyasztói jogviták online rendezéséről szóló, 2013. május 21-i 524/2013/EU rendelete (Rendelet) alapján az Európai Bizottság létrehozott egy online vitarendezési platformot.

A rendelet szerint az Európai Unióban tartózkodási hellyel rendelkező fogyasztók és az Európai Unióban letelepedett szolgáltatók közötti, online szolgáltatási szerződésekből eredő kötelezettségekkel kapcsolatban felmerülő jogviták, így az online megkötött szerződésekkel összefüggő pénzügyi fogyasztói jogviták bírósági eljáráson kívüli rendezésére irányuló kommunikációt ezen a platformon keresztül kell a fogyasztóknak biztosítani.

Tovább az Online Vitarendezési Platformhoz